Photoshop – pierwsze podejście – Menu

Zdjęcie-obszaru-roboczego-programu-Photoshop-po-otwarciu-bez-zdjęć-z-napisem-menu

Photoshop – osławione narzędzie do edycji zdjęć. Używają go fotografowie, graficy oraz wszyscy ci, którzy chcą wydobyć ze swoich fotografii… ile się tylko da :). „Photoshop – pierwsze podejście” to początek artykułów opisujących w przystępny sposób, jak zacząć pracę z tą aplikacją.

POCZĄTEK POCZĄTKÓW

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to zaopatrzyć się w program. Trzeba zalogować się na stronie www.adobe.com , a następnie pobrać program i w tradycyjny sposób zainstalować. Program jest płatny, ale cena jest dostępna nawet dla osoby amatorsko zajmującej się fotografią. W zestawie otrzymujemy również Lightrooma, możemy też pobrać aplikację Bridge służącą do przeglądania zdjęć.

MAM PROGRAM I CO DALEJ

Pierwszy krok (oprócz otwarcia programu oczywiście), to zapoznanie się z układem narzędzi i rozpoznaniem, do czego które służą. Nie będę omawiała wszystkich narzędzi i wszystkich potencjalnych ich możliwości. Osoby dociekliwe muszą sięgnąć do jakiejś Biblii Photoshopa, albo uczyć się stopniowo w różnych postow.
Ja chciałabym nauczyć was myśleć „photoshop’owo” i zapoznać z najczęściej używanymi narzędziami. Będzie to wystarczające, żeby obrabiać zdjęcia na poziomie średniozaawansowanym.

A ZATEM ZACZYNAMY:
PHOTOSHOP – PIERWSZE PODEJŚCIE

Po otwarciu programu, widzimy kilka wyraźnych części. Pierwsza, najbardziej znana, to Menu. W nim mieści się większość poleceń (do większej części z nich jest również dostęp z poziomu narzędzi lub skrótów klawiaturowych). Druga część, to pasek z lewej strony ekranu zawierający Narzędzia, a po prawej stronie tzw. Palety pływające (z racji tego, że można je przesuwać po całym ekranie i dowolnie łączyć). Środek to Obszar roboczy, na którym będą wyświetlały się nasze zdjęcia.

Chyba nie wygląda to groźnie? Każdy, kto używa komputera, zna taki, albo podobny układ.

Chciałabym zaznaczyć, że używam angielskojęzycznej wersji programu. Was również zachęcam do używania takich wersji, bo większość tutoriali (zarówno tych polskich, jak i obcojęzycznych) odnosi się do wersji angielskiej. Będzie więc wam potem łatwiej edukować się dalej :)
Ponieważ pracuję na komputerze Apple, skróty przeze mnie podawane są dla tej wersji komputera. Osoby pracujące na Windowsach w miejsce cmd używają klawisza ctrl. Przynajmniej większość skrótów ma takie przełożenie.

MENU

Na jasnej belce Menu mamy następujące pozycje: File, Edit, Image, Type, Select, Filter, 3D, View, Window, Help. Teraz omówię je ogólnie oraz zaznaczę ich najważniejsze funkcje.

Zrzut-z-ekranu-menu-file
1. FILE

Tutaj możemy otworzyć zdjęcie, stworzyć nowy obrzar roboczy (na który np. chcielibyśmy skopiować jakiś obraz z pamięci komputera) oraz wydrukować nasz obraz.
Inne funkcje są zaawansowane i najczęściej nie będziecie ich używać zbyt często, a w początkowym okresie wcale.

Zrzut-z-ekranu-menu-edit
2. EDIT

Znależć można tu podstawowe funkcje edycji. Pierwsza z nich to Undo (czyli cofnij), jedna z ważniejszych chyba w każdym programie :). Teoretycznie PS oferuje jedno Undo. Ale… z czasem okazało się, że to jedno to zdecydowanie za mało. Dlatego możemy użyć polecenia cofania w palecie History (o tym będzie później) lub używając skrótu ctrl+cmd+F.

Tutaj znajdują się również wszystkie funkcje znane z innych programow, czyli: Cut, Copy, Paste.Polecenie Transform (cmd+T) jest bardzo przydatnym narzędziem i na pewno będzie często w użyciu, dlatego warto zapamiętać, żeby właśnie tutaj go szukać :)

Niezbędna jest również funkcja: Convert to Profile, czyli znana pewnie już niektórym zamiana z Adobe RGB na sRgb. Profil sRGB jest to profil Facebooka, Instagrama i wszystkich innych internetowych mediów.

Pozostałe funkcje spokojnie można odłożyć na później.

Photoshop-pierwsze-podejście-menu-Image
3. IMAGE

Pierwsza ważna rzecz to: Mode.Tutaj wybieramy system kolorów. Zdjęcia do druku (nap. będziecie chcieli zapisać zdjęcie do użycia w jakiejś waszej ulotce, albo plakacie) zawsze w formacie CMYK. Jeśli pzostajemy przy zdjęciach, które pozostaną zdjęciami (np. na Insta albo FB) to zawsze RGB.

O systemach kolorów zrobię osobny wpis, bo jest to temat przede wszystkim rozległy, ale i nieco skomplikowany. Jeśli jednak będziecie trzymali się powyższej zasady, wszystko będzie dobrze :)Kolejna pozycja Adjustments zawiera w sobie funkcję korekcji kolorystycznej (np. Levels, Selective Color, Black and White). Te same polecenia znajdziecie na pływających paletach. Można używac ich zamiennie. Trzeba tylko pamiętać, że te z Menu będą zmieniały zdjęcie na amen :) Natomiast te z pływającej palety, będą umieszczane na osobnych warstwach (będzie o tym oddzielny post, albo nawet kilka) i będzie je można dowolnie modyfikować w każdej chwili.

W tej sekcji umieszczono również funkcje związane z obracaniem zdjęcia (Image Rotation) i zmianą jego wielkości (Image Size: alt+cmd+M i Canvas Size: alt+cmd+C).Na tym etapie te trzy pozycje są najważniejsze i na razie na tym będziemy się skupiać.

4. LAYER

Przechodzimy do oslawionych Layerów :) I tutaj mam dobrą, a może zaskakującą informację. Na początku z tej pozycji Menu nie będziemy korzystać. Wszystkie podstawowe, niezbędne opcje dotyczące Layerów będziemy ustawiać na palecie Layer. Tutaj będziemy zaglądać z rzadka, przy obróbce zdjęć na trochę bardziej zaawansowanym poziomie (od B1), zwłaszcza w serii „Krok po kroku”.

Pierwsze-podejście-Photoshop-menu-Type

5. TYPE
Jak sama nazwa wskazuje ta sekcja będzie dotyczyła pisania w Photoshopie. Jednak, podobnie jak w przypadku Layeres, będziemy używać jej rzadku, opierając się głównie na paletach pływających, gdzie wszystkie funkcje są przedstawione przejrzyście i łatwo z nimi pracować w sposób intuicyjny.

Podejście-pierwsze-do-Photoshopa-menu-Select
6. SELECT

Selekcja, czyli operacje dzięki ktorym można zaznaczyć jakiś fragment lub cały obszar zdjęcia.

Przydatny i często używany skrót: Select All (zaznacz całe zdjęcie): cmd+A.Modify – narzędzie służące do zmiany zaznaczenia. Można tu dodać Border (czyli obwódkę), zmiękczyć kraędzie wybranego fragmentu zdjęcia, powiększyć selekcję lub ją rozmyć na brzegach. Same przydatne i łatwe funkcje.

Przydatne czasem są również: Grow i Similar. Potrafią one powiększyć zaznaczony obszar poprzez dodanie do niego pikseli, w tym samym lub podobnym (zakres można sobie dowolnie ustawić) kolorze.Edit in Quick Mask Mode – praca w trybie maski. O maskach też będzie osobny wpis. Na razie powiem, że maski to jest to, co pokochacie! Wbrew obiegowym opiniom nie są trudne, a praca na nich to czysta rozkosz :)

Photoshop-od-podstaw-menu-filter
7. FILTER

Ta część na początku wzbudza największe emocje, a potem… jest najmniej używana :) Filtry robią wrażenie na początku pracy z Photoshopem, jednak szybko się opatrują i okazuje się, że ich zastosowanie jest dość ograniczone.

Tym niemniej jest kilka takich, o których warto wiedzieć.
Camera Raw Filter, Liquify (tego używają niemal wszyscy), czyli rozmazanie (chyba tak można by przetłumaczyć tą funkcjonalność), Blur (zwłaszcza Gaussion Blur), czyli rozmycie, Noise, High Pass. Filtrów jest sporo i wszyscy są entuzjastycznie nastawieni do eksperymentowania z nimi, więc wiele pisać o tym nie trzeba :)

Photoshop-pączątek-początków-menu-3D
8. 3D

Ta część dotyczy przekształcania zdjęć do obiektow trójwymiarowych, więc na razie spokojnie możemy to pominąć.

9. VIEW

Wszystkie ustawienie dotyczące tego, co się nam wyświetla na monitorze. Nie: jak jest, tylko: jak się pokazuje na monitorze.

Czyli mamy system kolorów, mamy ostrzeżenia przed prześwietleniem, powiększanie i pomniejszanie obrazu (Zoom In: cmd+plus, Zoom Out+minus), wyświetlanie całego zdjęcia na monitorze (cmd+0). Przydatna jest również funkcja: 100%, która pokazuje rzeczywistą wielkość zdjęcia (cmd+1).

Można również ustawić sobie wyświetlanie linijek (podobnie jak w innych programach po lewej stronie i na górze).

10. WINDOW

Ta część jest bardzo ważna. Nie tylko dlatego, że jest tu dużo elementów, ale również dlatego, że większość z nich jest ważna i większość z nich będziemy używać już od samego początku.

Jednak… Prawie wszystkie to są pływające palety (elementy wyświetlające się po prawej strone ekranu).
Ta pozycja w Menu służy wyłącznie otwieraniu i zamykaniu tych palet. Poza kilkoma służącymi do zmianu układu tychże palet, wszystkie pozostałe same z siebie nic nie robią. Tylko wyświetlają potrzebne palety.

11. HELP

Jak w każdym innym programie, tutaj możemy szukać podpowiedzi, jeśli się pogubimy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *